loading...

Neodymowy magnes - cóż to takiego?

Odkryte pod koniec minionego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najskuteczniejszym dostępnym rodzajem magnesu trwałego. Ich skuteczność, mały rozmiar oraz niski koszt zapewniły wielki postęp w technice audio, w konstrukcji silników elektrycznych plus wielu pozostałych obszarach.

Magnesy neodymowe zbudowane są ze konglomeratu oznaczanego jako NdFeB - neodym, żelazo i bor. Są w grupie magnesów metalicznych wyprodukowanych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im produkować silne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, lecz magnetyczne pola są tak niezwykle mocne, że można produkować bardzo małe magnesy, a przecież mniejsze magnesy są w finalnym rozrachunku tańsze.

Podobnie niczym w charakterystyce pozostałych silnie magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są chrupkie, zatem daje się im dodatkową powłokę ochronną z mocniejszego metalu, takiego jak nikiel, czy szczególnie elastycznego surowca, takiego jak plastik.

Dzisiaj magnesy neodymowe powstają w rozmaitych kategoriach siły od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to w tej wersji do zdolności magnetycznej medycznych maszyn do rezonansu magnetycznego, jakie wymagają specjalnego, wolnego od metalu lokum. Urządzenia takie posiadają magnesy, które funkcjonują z energią blisko 3 Tesli.

Wszystkie produkty ferromagnetyczne gubią swój magnetyzm w efekcie nagrzewania; temperaturę, w jakiej trwonią swój magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy gubią swoją moc w zakresie temperatur od 80 stopni C do 230 stopni C a uzależnione jest to od typu magnesu. Choć skrajna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest jednak niższa niż przy podobnych parametrach wielu kolejnych produktów magnetycznych.

Neodymowe magnesy zapewniły skonstruowanie specjalistycznych słuchawek dousznych. Aby miniaturowa wkładka słuchawkowa wykorzystywała właściwą skuteczność, żeby dźwięk rozbrzmiewał dobrze, magnesy w przetwornikach audio potrzebują dużego pola magnetycznego. Wprawdzie douszne słuchawki funkcjonowały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie przydawały się jednakże do odsłuchu o idealnej klasie. Mały gabaryt i doskonała dokładność przetwarzanego dźwięku dousznych wkładek wiele wniosły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Mnóstwo pomysłów na wykorzystanie magnesu neodymowego wymyślili Hobbyści. Są używane chociażby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych i w napędach elektrycznych, które zastępują silniki spalinowe w modelach samolotów, łodzi oraz w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Mocniejsze rodzaje magnesów neodymowych powodują określone ryzyka, o jakich należałoby powiedzieć. Dwa magnesy mogą przyciągnąć się nawzajem z wystarczającą energią, żeby się roztrzaskać bądź nawet połamać palce, gdy dłoń znajdzie się na trasie ich przyciągania. W sytuacji połknięcia, dwa magnesy mogą ścisnąć przewód pokarmowy, powodując dyskomfort i poważne zranienia. Intensywne magnetyczne pola potrafią zakłócać pracę rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest jednocześnie dostatecznie intensywne, aby anulować informacje z nośnika na przykład z dysku czy z paska magnetycznego karty kredytowej. Magnesy neodymowe o okazałych gabarytach nie mogą być wysyłane transportem lotniczym gdyż potrafią zakłócać działanie urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza firmowa strona https://magnesy.priv.pl nie obsługuje Microsoft IE. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube