loading...

Magnetyczne dynamo - energia magnesów neodymowych.

Uznane od lat, jednak dopiero dzisiaj naprawdę uznawane w rozgrywce o własną perspektywę.

Mnóstwo elektrowni wyzyskuje ruchome magnesy do przetwarzania energii kinetycznej i magnetycznej w prąd elektryczny. Przez siły hydrostatyczne czy wiatr generatory magnetyczne dostarczają energię elektryczną stając się tym samym idealnym panaceum dla przemysłu z uwagi na praktyczną budowę, ale i na naturalny charakter wytwarzanej energii. Połączona energia pola magnetycznego plus pęd magnesu w cewce z przewodu miedzianego pobudza ruch elektronów w przewodzie i to zjawisko nazywamy prądem elektrycznym. Trzeba mieć w pamięci, iż generator elektryczny użytkujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "czyni" zawsze obecnego w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, a wyłącznie go "przemieszcza". Da się to to porównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, ale nie "tworzy" wody w rurach.

Zrozumiałość konstrukcji daje ci takie możliwości, że potrafisz osobiście zrobić generator magnetyczny ewentualnie dynamo magnetyczne z materiałów, które kupisz w hipermarkecie lub masz w swoim rodzinnym składziku. Zbudowanie takiego generatora to łatwy eksperyment, który jest sposobem na udowodnienie zdolności generatorów magnetycznych. Niezbędne surowce to rurka z surowca, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Niezbędny jest magnes, wielkością odpowiadający średnicy przygotowanej rurki (nie musi być okrągły czy kulkowy nie może jednak być za mały). Kilka metrów izolowanego przewodu miedzianego (ilość zależy od średnicy rurki). Taśma izolacyjna, fragment tektury oraz małej mocy żarówka LED.

Z tekturki należy wyciąć dwa kręgi z centralnym otworem tak aby można je było umocować na tulei. Pierścienie należy umieścić orientacyjnie 25 mm od siebie zostawiając jednocześnie orientacyjnie 10 mm na obu skrajach rurki. Wszystko otulić taśma izolacyjną między otokami z kartonu oraz na zewnętrznych krawędziach tulei. Później drut miedziany nawinąć wokół tulei pomiędzy elementami tektury, od 1000 do 2000 razy, pozostawiając kilka centymetrów pozostałości przewodu na początku i na końcu, zwisających swobodnie, aby dało się później podłączyć do nich nasz źródło światła. Przymocowując żarówkę pozostałości drutów wystarczy najprościej opleść wokół siebie i dodatkowo ochronić taśmą izolacyjną w taki sposób by żarówka tworzyła jednolitą całość z poprzednio wykończonym elementem na którym nakręciliśmy drut. Wewnątrz rurki deponujemy magnes. Teraz zamykamy końcówki tulei i w ten sposób generator prądu jest skończony. Teraz wystarczy urządzenie uruchomić, na przykład potrząsając ręką, tak by magnes w środku tulei poruszał się z jednego skraju na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Oczywiście w tym eksperymencie generator uruchamiamy siłą naszych mięśni. Nie inaczej dzieję się gdy włączymy dynamo w rowerze. Nasze mięśnie poruszają rower, zaś koło roweru kręci dynamem, dynamo wówczas wytwarza potrzebny strumień energii elektrycznej nieodzowny do uruchomienia oświetlenia. Na owej zasadzie pracują także lampy z dynamem, które zazwyczaj uruchamiamy przy pomocy korbki ładując taką metodą akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich prosto można zamienić na siłę wody, wiatru czy morskich fal.

Naturalnie technologie wytwarzające w taki sposób ogromne wielkości mocy elektrycznej są znacznie bardziej wyszukane, ale co do zasady pracują identycznie jak nasz amatorski generator magnetyczny stworzony w domowych warunkach.

Polecamy wypróbować aby naocznie zweryfikować i w ten sposób pokazać innym jak prosto jest walczyć o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona magnesy.priv.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube