loading...

Magnetyczne dynamo - energia magnesów neodymowych.

Uznane od lat, ale dopiero dzisiaj naprawdę doceniane w walce o własną Planetę.

Mnóstwo elektrowni stosuje ruch magnesów do przemieniania energii kinetycznej i magnetycznej w prąd elektryczny. Poprzez siły hydrostatyczne czy wiatr generatory magnetyczne wytwarzają energię elektryczną będąc idealnym rozstrzygnięciem dla przemysłu ze względu na nieskomplikowaną architekturę, ale i na naturalny rodzaj otrzymywanej energii. Połączona energia pola magnetycznego i dodatkowo ruch magnesu w cewce z drutu miedzianego powoduje ruch elektronów w przewodzie i to zjawisko nazywamy prądem elektrycznym. Trzeba zapamiętać, że generator elektryczny użytkujący efekt indukcji magnetycznej nie "czyni" wciąż znajdującego się w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, zaś jedynie go "porusza". Można to porównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, ale nie "wytwarza" wody w rurach.

Zrozumiałość struktury projektu daje ci takie możliwości, iż potrafisz samodzielnie zrobić generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z surowców, które zdobędziesz w hipermarkecie lub chowasz w własnym rodzinnym składziku. Stworzenie takiego generatora to przyjemny test, który jest środkiem na udowodnienie zdolności generatorów magnetycznych. Niezbędne materiały to rurka z materiału, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Zasadniczym elementem jest magnes, średnicą przystający do średnicy stworzonej rurki (nie musi być okrągły czy kulkowy nie może jednak być za mały). Niewielka ilość otulonego drutu miedzianego (porcja zależy od wielkości tulei). Taśma izolacyjna, kawałek tektury oraz mała żarówka LED.

Z tekturki potrzeba wyciąć dwa otoki tak by można je było zamocować na rurce. Otoki trzeba zamontować około 25 mm od siebie zachowując zarazem około 10 mm na obu skrajach rurki. Wszystko osłonić taśma izolacyjną między otokami z kartonu oraz na zewnętrznych krawędziach tulei. Potem izolowany drut miedziany nawinąć wokoło tulei pomiędzy otokami z tektury, od 1000 do 2000 razy, zachowując parę centymetrów pozostałości drutu na początku i na końcu, zwisających swobodnie, żeby można było następnie dołączyć do nich żarówkę LED. Mocując nasze źródło światła końcówki kabli wystarczy zwyczajnie zawinąć wokół siebie i zabezpieczyć taśmą izolacyjną oczywiście po to by żarówka składała się na nierozerwalną całość z uprzednio wykończonym prefabrykatem w formie cewki na którym owinęliśmy drut. W zbiorniku deponujemy magnes. Następnie zatykamy końcówki tulei i w ten sposób generator prądu jest skończony. Jedyne co potrzeba to konstrukcję wprawić w ruch, tak by magnes wewnątrz rurki przesuwał się z jednego krańca na drugi, by żarówka LED zaświeciła.

Oczywiście w tym ćwiczeniu generator wprawiamy w ruch siłą naszych mięśni. To samo dzieję się jeżeli uruchomimy dynamo w rowerze. Własne mięśnie poruszają rower, zaś koło roweru obraca dynamem, dynamo wówczas produkuje niezbędny strumień energii elektrycznej konieczny do uruchomienia źródła światła. Na niniejszej podstawie funkcjonują również lampy z dynamem, które przeważnie napędzamy przy pomocy korbki ładując w taki sposób akumulatory. Tymczasem siłę mięśni ludzkich prosto można zamienić na siłę wody, wiatru lub morskich fal.

Jasne, że techniki produkujące , wykorzystując tą drogę, znaczne porcje energii elektrycznej są o wiele bardziej skomplikowane, lecz co do istoty pracują identycznie niczym nasz mały generator magnetyczny wyprodukowany w domowych realiach.

Polecamy spróbować by osobiście zweryfikować i w ten sposób zaprezentować innym jak łatwo jest uczestniczyć w walce o zdrowe powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, lecz nasza firmowa strona https://magnesy.priv.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Mozilla Firefox, Google Chrome lub Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube